Církev se modlí za mír na Ukrajině a za oběti covidu

Církev v Evropě se shromažďuje u eucharistického stolu. Od Popeleční středy a po celou dobu postní, budou předsedové biskupských konferencí našeho kontinentu sloužit mši svatou, aby vzývali mír a modlili se za ty, kteří zemřeli v důsledku války a pandemie covid-19.

Evropští biskupové se připojují k výzvě papeže Františka, aby „byl 2. březen, Popeleční středa, vyhlášen dnem půstu za mír. Věřící zvláštním způsobem povzbuzuji, aby se v tento den intenzivně věnovali modlitbě a půstu.“

Chceme sjednotit náš hlas, potvrzuje J. E. Mons. Gintaras Grušas, arcibiskup vilniuský a předseda CCEE, s hlasem papeže ve výzvě k zastavení zbrojení, k okamžitému ukončení války na Ukrajině a k práci na zajištění míru: „Důvody pro mír jsou silnější než jakákoli kalkulace zvláštních zájmů a spoléhání se na použití zbraní.“

Tato postní doba je také příležitostí znovu potvrdit blízkost církve těm, kteří trpěli a stále bojují s koronavirem, vyzvat k ukončení pandemie a během mše svaté vzpomenout na mnoho obětí covidu.

Iniciativa zahrnuje všechny biskupské konference v Evropě podle přiloženého kalendáře a stejně jako loni se každá národní biskupská konference zapojí do organizace alespoň jedné mše svaté. (Pozn.: V ČR se bude bohoslužba za mír a za oběti války a pandemie konat 30. března 2022. Více info zde.) Ta má být znamením společenství a naděje pro celý kontinent; časem půstu a modlitby, „abychom se cítili jako bratři a sestry a prosili Boha o ukončení války.“

Zdroj: CCEE, cirkev.cz

Příspěvek vytvořen 94